MODELE I MOJE KONSTRUKCJE TOTO

...czasami niełatwo jest oprzeć się pokusie - bycia bogiem..."Czas Apokalipsy" F.F.Coppola

Rodzina modeli ToTo , Moje modele inne , Śmigłowce w mojej stajni , Samochody , Moja wielka prośba.

Od paru lat ostro i z pewnym powodzeniem zajmuję się projektowaniem i budową kolejnych modeli samolotów RC.
Rodzinę tych modeli nazwałem ToTo. Część projektów ujrzała światło dzienne i została z powodzeniem przeze mnie zrealizowana. Modele te, co napawa mnie pewną dumą spotkały się z zainteresowaniem na modelarskich forach internetowych i za największy sukces w tym temacie poczytuje sobie opinie modelarzy budujących i latających "moimi" modelami. Cieszy mnie fakt, że nawet na dalekich antypodach ToTo latają po niebie. Modele przedstawiam w kolejności nie mającej niczego wspólnego z chronologią. Protoplastą był ToTo-1, którego pomysł zrodził się w mojej łysej pale w wyniku pewnej dyskusji dotyczącej możliwości zbudowania szybowca z depronu , a później to już jakos samo poszło. Wszystkie ToTo to moje pomysły, jedynie ToTo-4 i ToTo-13 były wzorowane w zakresie ogólnych proporcji i sylwetki na innych modelach.

 
W przypadku niektórych konstrukcji planów nie zamieściłem. Z przyczyn nie dokończenia projektu, rozbicia modelu w trakcie oblotu, lub też faktu, ze w mojej opinii model nie nadaje się do "sprzedaży innym". Prośby o udostępnienie tych planów będą ignorowane. Prosze też o zapoznanie się z tekstem odnośnie planów, porad zamieszczonym na samym dole tej strony.

 


TOTO-0  

Model ten jest moją koncepcją modelu dla początkujących. Małe obciążenie powierzchni, układ górnopłata, niewielkie wymiary.
Zbudowany został w dwóch wersjach :
- układ bezlotkowy, skrzydła ze wzniosem
- układ z płaskim płatem z lotkami
W obu konfiguracjach zachowuje sie bardzo poprawnie, bardzo dobrze radzi sobie w lotach na zboczu, kręci podstawowe figury akrobatyczne.

   

ToTo-1 powstał w wyniku toczącej się swego czasu na forach internetowych dyskusji na temat możliwości zbudowania z depronu modelu szybowca ( motoszybowca ). Model został przeze mnie oblatany w obydwu wersjach. Eksploatowany był zarówno w lotach na terenie płaskim, jak i w lotach zboczowych. Do dnia dzisiejszego powstało w kraju kilkanaście tych modeli. ToTo-1 pojawił się też w Australii, co bardzo mnie ucieszyło.

  TOTO-1
   
TOTO-2  

Powiększony i znacznie bardziej zaawansowany model w porównaniu z ToTo-1. Stanowi niejako jego rozwinięcie.
O ile ToTo-1 to typowa konstrukcja depronowa, to ten model jest konstrukcją mieszaną. Wzmocniony kadłub o 'sztywnym" papierowym pokryciu, skrzydło z dzwigarem skrzynkowym też kryte na sztywno. Całość lakierowana. Na modelu przetestowałem dwa rodzaje napędów. Modelem tym chciałem sobie udowodnić możliwość odwzorowania w depronie typowo szybowcowego profilu SD 7037, co myślę z pewnym powodzeniem mi się udało.

   

Projekt ten czekał od początku budowy do oblotu .... dwa lata :). Model wreszcie skończony , no prawie i oblatany. Typowy trenerek z tylnym napędem wyposażone w lotki, osobne kalpy. Posłuży mi do wożenia FlyCamma i filmowania.
Plany modelu niebawem.

  TOTO-3
   
TOTO-4  

Chęć posiadania czegoś akrobacyjnego była powodem skonstruowania tego samolotu. Na początku model miał być napędzany silnikiem szczotkowym GWS-350 i na takowym silniku został oblatany, później latał na :dzwonku", aż dopełnił swych dni na silniku "zbigowym" .
Model powstał "z głowy" bez planów, proporcje wzorowałem na Spedzie 400 Acro. Fantastyczny latacz, przy mocniejszym silniku, lub też lżejszym akumulatorze spokojnie i statecznie wisi na śmigle. Z racji grubego profilu jest to typowy FunFly, aczkolwiek latać też potrafi szybko i żwawo.

   

Odskocznia od "zielonego depronowego paskudztwa".
Kadłub laminatowy, wzmocniony rowingiem węglowym, belka ogonowa węglowa. Usterzenie i płat tradycyjne balsowe. Sterowanie wysokość + lotki. Napęd KEDA A22-15M + śmigło składane. Przy 2S1P łopaty 11 X 6, a przy 3S1P łopaty 10 X 6. Prawdziwy szatan w powietrzu, pionowe wznoszenie dla tego modelu to żaden problem. Latany zarówno termicznie jak i na zaboczu ( Siewierska Góra - Śląsk, Bezmiechowa - Bieszczady ). Profil RG-15.

  TOTO-5
   
TOTO-6  

Mini szybowiec zboczowy. Koncepcja budowy płatów zaczerpnięta została z modelu CROBE.
Kadłub balsowy + rura węglowa.

   

Toto-7 to moja próba budowy elektrycznego trenerka górnopłata. Może on stanowić "kolejny krok" w lotnictwie RC po wcześniejszym zbudowaniu i oblataniu ToTa-1. W moim przypadku głównym powodem skonstruowania tego modelu była chęć posiadania czegoś, co pociągnie w górę lekki aparat cyfrowy i umożliwi fotografowanie i filmowanie z powietrza. Następną cecha modelu może być jego uniwersalność. Dając skrzydła o większym wzniosie możemy mieć model sterowany jedynie kierunkiem i wysokością lub zaopatrzyć go w lotki. Model ma dość duże wydłużenie płata, dzięki czemu bardzo ładnie szybuje.

  TOTO-7
   
TOTO-8  

Duży depronowy akrobat o cechach FunFlaya. Sylwetka modelu wzorowana na szkolno-treningowym samolocie PZL-130 Orlik. Całość konstrukcji to kompilacja technik tradycyjnych i depronu. Model cały czas w budowie.

   

Balsowy nie wielki motoszybowiec.
Usterzenie typu T, napęd "dzwonek", śmigło składane CamProp 9 X 5.
W trakcie oblotów kolejno zmianie ulegały :
- statecznik poziomy,
- statecznik pionowy
W sierpniu 2010 model w jednym z kolejnych lotów, gdy już wydawało mi się, że wszystko jest ok. uległ z winy "pilota" rozbiciu.

  TOTO-9
   
TOTO-10  

ToTo-10 -w założeniach miał być szok flajerem do polatania w hali i na "dworzu" przy małym wietrze.
Chcąc przedobrzyć w zakresie sztywności, wzmocnień etc zalożenia, niestety mocno rozminęły się z efektem końcowym. Narazie model ten uznaję za małą porażkę z mojej strony.

   

ToTo-11 to kolejny mój projekt modelu akrobacyjnego. Model powstaje z myślą o bardziej zaawansowanych modelarzach "depronowych". Konstrukcja depronowo - balsowo - sklejkowa. W założeniach ma to być typowy przedstawiciel klasy FunFly. Model w trakcie oblotu uległ rozbiciu, zresztą z mojej winy. Przeto nie udostępniam planów tego modelu. Być może zostanie zbudowany ponownie celem weryfikacji poprawności konstrukcji.

  TOTO-11
   
TOTO-12  

ToTo-12 typowy przedstawiciel klasy FunFly.
Model w całości wykonany z balsy, sklejki, sosny.
Kryty folią. Stanowi powiększoną wersję depronowego modelu TOTO-11 przy zachowaniu wagi tamtego. Model skończony, oblatany, dokuemtację modelu mam zamiar ( o ile się uda ) zamieścic w jednym z periodyków modelarskich.

   

ToTo-13 - motoszybowiec akrobacyjny klasy FunFly.
Konstrukcja tradycyjna balsowo-sklejkowa.
Model charakteryzuje sie dużymi powierzchniami stateczników, lotek. Statecznik poziomy płytowy wychylany w zakresie ok 80 stopni w obie strony , bardzo duże lotki stanowiące 1/3 cięciwy płata.
Układ średniopłata z przeznaczeniem do lotów typowo akrobacyjnych i lotów zboczowych.

  TOTO-13
   
TOTO-14  

ToTo-14 - pierwsza kaczka w mojej stajni, obecnie
pracuję nad jego nową powiększoną wersją.
Model lata moim zdaniem rewelacyjnie i daje masę adrenaliny . W trakcie budowy jego koncepcja ulegała kilkukrotnej zmianie. Do obejrzenia jest też film.

   

Jako że ToTo-11 zabrał w trakcie oblotu całą swą tajemnicę do grobu, pomimo tego postanowiłem w inny sposób sprawdzic trafność jego konstrukcji.
I na jego podstawie powstał własnie ToTo-15.
Ta sama wielkość, proporcje etc, z tym że w tym przypadku materiałem konstrukcyjnym nie był depron,
model w całości został zbudowany z EPP.
Elementy modelu zostały wycięte przez Marka Rokowskiego - www.napolskimniebie.pl

  TOTO-15
    TOTO - 15 - opis budowy
TOTO-16  

ToTo-16 - to mój pierwszy kontakt z profilem lotniczym KFm. Model dla mnie typowo eksperymentalny, z pomocą którego mam zamiar się przekonać jak owe profile się zachowują. Początkowo miał być szybowcem zboczowym, ale ostatecznie powstał jako motoszybowiec.
Konstrukcja depronowa z elementami balsowo sklejkowymi jako wzmocnienia. Model zyskał sobie imię IGOR i od tej pory mam zamiar każdemu kolejnemu modelowi własnej konstrukcji nadawać właśnie takowe imiona, zaczynam się już sam gubić w ich numeracji. :)

TOTO - 16 - opis budowy    

ToTo-17 - pierwszy mój model z napędem tunelowym.
Stanowi pewien eksperyment zarówno w zakresie zastosowanego napędu, jak i sposobu budowy.
Tym razem model powstaje bez planów, budowany "na żywca" na podstawie dwóch uproszczonych rysunków.
Projekt obecnie zawieszony. Myślę jednak że do niego wrócę za jakiś czas.

  TOTO-17
    TOTO - 17 - opis budowy
TOTO-18  

ToTo-18 KLAUS - motoszybowiec.
Kadłub laminatowy, wzmocniony rowingiem węglowym, belka ogonowa węglowa. Usterzenie i płat tradycyjne balsowe + rowing węglowy.
Sterowanie wysokość + kierunek ++ klapy + lotki. Napęd silnik klasy 3542 + śmigło składane.
Model w przygotowaniu i budowie na sezon 2015.
Na dzień dzisiejszy ( połowa stycznia 2015 ) gotowe prawie płaty i usterzenie. Opis budowy za jakis czas.

TOTO - 18    


ToTo-19 to pomniejszona wersja GWIDONA.
Model powstał wpierw jako "rzutek" celem sprawdzenia geometrii i wyznaczenia środka ciężkości.
W końcu dostał napęd, dwa serwa i małego lipola.
Cały czas w testach napędu i oczekiwaniu na nowy silniczek o bardzo wysokim Kv.
Opis budowy za jakiś czas.

  TOTO-19
    TOTO - 19
TOTO-20  


ToTo-20 to eksperyment w zakresie profilu KFm.
Sylwetka mocno inspirowana włoskim modelem szybowca Aclis. Same plany zaś były próbą opanowania programu SketchUp.
Sterowanie to wychylany przedni statecznik wysokości oraz lotki w płatach.
Model lata bardzo poprawnie i stabilnie.

TOTO - 20 - pełny opis + plany    


ToTo-21 to eksperyment w zakresie profilu KFm.
Do budowy zainspirowały mnie relacje modelarzy budujących ToTo-1 z zastosowaniem płata
opartego o profil KFm. Postanowiłem raz jeszcze zbudować typowo depronowy motoszybowiec z usterzeniem typu T.

  TOTO-21
   

TOTO - 21 - opis budowy

TOTO-22  


ToTo-22 to eksperyment myślowy.
Model istnieje w planach, ma to być
mały pylon - motoszybowiec o rozpiętości około 1200 mm. Kadłub laminat + rurka węglowa.
Usterzenie pływające.
Mam nadzieję na ropoczęcie budowy w okresie zimowym 2015-2016.

TOTO - 22

   


ToTo-23 to kolejny eksperyment w zakresie nietypowego układu. Latający "naleśnik".
Bezpośrednią inspiracją był widziany na youtubie model The Bat, dodatkowo fajnie to się komponuje
z moim logo. Całość z depronu.

  TOTO-23
   

TOTO - 23 - opis budowy + plany

TOTO-24  

ToTo-24 - moja pierwsza konstrukcja modelu halowego. Mój pierwszy deproniak z białego depronu,
a nie podkładów czy tez innego zielonego paskudztwa.
Do tej pory latanie halowe uważałem za "gorszy sort", bo co to zalatanie, gdzie wszystko praktycznie oparte jest o silnik. Nic bardziej błędnego.
Teraz wiem że latanie na hali to jest prawdziwe wyzwanie. Powiem więcej wciągnęło mnie to maksymalnie.

TOTO - 24 - pełny opis + plany    

ToTo-25 - drugie moje podejście do konstrukcji modelu halowego. W założeniach model lżejszy od poprzednika, poprawiona zwrotność jeśli chodzi o ster kierunku. Wyposażenie to samo co w ToTo-24.
Tym razem dokumentacja powstała tylko w Corelu.

  TOTO-25
    TOTO - 25 - opis budowy + plany
TOTO-26  

ToTo-26 - trzecia konstrukcja modelu halowego.
W założeniach model zwrotniejszy od poprzednika.
Prostsza konstrukcja płata. Mocniejszy kadłub.
Wyposażenie to samo co w ToTo-25.

TOTO - 26 - opis budowy    

ToTo-27 - kolejna konstrukcja modelu halowego.
Tym razem eksperyment w zakresie kształtu kadłuba
i płata. Model wydaje się być "gumowaty" w locie.
W ciasnej pętli zewnętrznej wypada z toru lotu.

  TOTO-27
    TOTO - 27 ŚWIRUS
TOTO-28  

ToTo-28 - model ten jest moją kompilacją doświadczeń z poprzednimi konstrukcjami,
wzorowany na Arrow V.5 Donatasa.
Leci jak "panel podłogowy" - sztywno, majestatycznie, pewnie i przewidywalnie.

TOTO - 28 IVAN    

www.motylasty.pl
www.motylasty.pl

MODELE Z ZESTAWÓW I INNE KONSTRUKCJE

VELVIA  

Velvial firmy ArtHobby.
Dane techniczne :
- rozpietość skrzydeł 2000 mm
- dł kadłuba 1030 mm , kadłub laminatowy z oddzielanym przodem
- profil SELIG 7037, skrzydła na rdzeniu styropianowym oklejone fornirem topolowym
- stateczniki balsa
Przeznaczenie modelu - loty w termice i takoż loty zboczowe. W skład zestawu wchodzą wszystkie elementy potrzebne do jego złożenia, w miarę czytelna instrukcja.
Modelu do dzisiaj nie ulotniłem. :)

   

Model powstał na podstawie rysunków zamieszczonych parę lat temu w Młodym Techniku. Rozrysowałem to w Corelu i powoli strugam ( hehe już ósmy rok ). Z braku zdjęć z budowy zamieszczam tylko to co udało mi się uratować. Powoli wracam do strugania tego modelu, praktycznie pozostała tylko wykończeniówka i oblot. Napęd stanowi OsMax 40LA, serwa tradycyjne.

  FUN-FLY
   
JUPITER  

Jupiter - model z włoskiego zestawu, całość z tworzywa ABS, skrzydła - rdzeń styropianowy kryty ABS-em, silnik 6,5 cm MVVS, pięć kanałów - silnik, kierunek, wysokość, lotki.

Model typu trener, lata bardzo poprawnie, w miarę wolno. Stanowi doskonałą alternatywę dla trenerów górnopłatów.

JUPITER
   

Buszując swego czasu po necie znalazłem dość ciekawy i nietypowy projekt "latadła", MUGI - szybowiec w formie delty, wykonany z tworzywa sztucznego TEKPOL, podobnego do tektury falistej. Obiekt ten prezentowany był zarówno w wersji silnikowej, jak i szybowca zboczowego. Postanowiłem to wykonać.

  MUGI
   
MUGI
SU-26  

Model ten dostałem w formie zestawu do przetestowania samej budowy i sprawdzenia poprawności w locie. Autorem zestawu jest firma 4hobby z Łodzi. Całość składa się paru Elementów styrodurowych, skrzydło wycięte jest ze styropianu, całości dopełnia wytłoczka owiewki kabiny oraz wytłoczka maski silnika.

SU-26 - budowa modelu
   

Dzięki uprzejmości znajomego dostałem do oblotu model Ki-61. Bardzo mi się ta zabawka spodobała i postanowiłem coś takiego powiedzmy wystrugać i pobawić się w ESA.
Po krótkiej rozmowie po kilku dniach dostałem wycięte elementy z EPP i parę prętów węgla.Obecnie model poszedł po przegranej walce do "krainy wiecznych łowów"

  KI61Hien
   
KI61Hien  

Tigermotor Star3D - model halowy.
Do testów dostarczyła mi go firma www.abcrc.pl
Model w całości wykonany z EPP i węgla. Zestaw zwiera wszystko z wyjątkiem regulatora obrotów, serw i pakietu.
Bardzo przyjemnie się lata tym ustrojstwem.

   

Kolejny model klasy ESA w mojej stajni.
Model ten jest prototypem konstrukcji Marka Rokowskiego z firmy www.napolskimniebie.pl
Przypadła mi przyjemność budowy owego prototypu i jego przetestowania przed wypuszczeniem do masowej produkcji.
Moje doświadczenia w budowie poprzedniego ESA mam nadzieję że zaowocują jeszcze fajniejszym "myśliwcem". Postanowiłem go z lekka zwaloryzować, odpowiednio pomalować celem nadania bojowego wyglądu. Marek dał mi odnośnie "testowania" absolutnie wolną rękę, za co wielkie dzieki Marku. :)

  P-51D MUSTANG
   
FOX-ST-MODEL  

Wpadł mi w ręce model akrobacyjny szybowca FOX produkcji ST-MODEL.
Model nabyłem jako używany.
W temacie tym chciałem opisać poczynione przeróbki, które głównie tyczą wymiany napędu, przebudowy przodu modelu etc.

 

Jakiekolwiek pisanie czegokolwiek o tym modelu nie ma absolutnie sensu. Wystarczy kupić, poskładać i latać nie wdając się w żadne dywagacje.
Idealny dla kogoś, kto chce rozpocząć przygodę z modelami RC nie zastanawiając się nad budową, konstrukcją , wyposażeniem.

EASY GLIDER
 
KOMPILAT

Dwa w jednym, czyli o tym jak postanowiłem reaktywować model który nigdy nie latał - Velvia ArtHobby, oraz model któren mnie w przeszłości dał całą masę frajdy, mój pierwszy elektryk.
Połączenie tych dwu konstrukcji dało w warstwie video chyba nie złego ścigacza.

KOMPILAT - 2 IN 1  

SOLIUS firmy MULTIPLEX.
Model ten dostałem z prośbą o złożenie i oblatanie.
Postanowiłem przeto przedstawic mała recenzję tego zestawu. Doskonały następca EasyGlidera, wykonany na właściwym dla producenta poziomie.
Polecam każdemu z czystym sumieniem.

SOLIUS
  SOLIUS - opis i moja recenzja
ZLIN Z-50


Zlin Z-50 produkcji Marka Rokowskiego.
Prototyp nowego modelu firmy : www.napolskimniebie.pl
Zadaniem moim jest go opis, powytykac błędy ewentualne, zbudować, pomalowac i oblatać.
Marku wielkie dzięki.
Model wstępnie oblatany.

ZLIN Z-50 - opis i moja recenzja  

Prototyp nowego modelu firmy Flying-Dog z Wielkiej Brytanii. Mój udział w tym projekcie to wzór malowania.
Model dostałem do budowy, opisania i przetestowania. Nie mam praktyki z modelami halowymi, przyznam szczerze. Ot jakiś czas temu popełniony Star3D.
Model zbudowany i wstępnie oblatany.

SU26-EPP
  SU-26 EPP - opis i moja recenzja
ZLIN Z-50

PANDA sport firmy MULTIPLEX.
Zabawa, wygoda i nie wielkie koszty.
Tak krótko scharakteryzowałbym tego motoszybowca.
I małe pole do popisu. Wszak model fabrycznie przewidziany jest tylko pod silnik, wysokość i kierunek.
Zabawa zaczyna sie, gdy dorobić mu lotki, prawdziwa zabawa zresztą.

PANDA sport - opis i mała recenzja  

BLIZZARD firmy MULTIPLEX.
Ten model dowodzi, ze można z "pianki" zrobić prawdziwą , no prawie prawdziwą "spawarkę".
Fantastycznie szybki, świszczący i co najważniejsze przewidywalny w locie model. Konstrukcja bardzo mocna, płat sztywny. Z tym, że nie dla początkujących pilotów. Model już stary, ale bardzo jary.

BLIZZARD-MULTIPLEX
  BLIZZARD - opis i moja recenzja
PIONEER-RPLANES

PIONEER firmy RPLANES
Model idealny, idealny jako pierwszy, idealny jako wstęp do modelarstwa lotniczego RC, idealny jako lekka platforma FPV. Długo nosiłem się zamiarem kupna. Pierwsze kroki kierowałem w kierunku EASY STARA, jednak względy natury technicznej doboru wyposażenia skłoniły mnie do nabycia wersji ARF.
Moja mała recenzja tego DOSKONAŁEG modelu.
W pełni polecam.

PIONEER RPLANES- opis i recenzja  

ACROMASTER firmy MULTIPLEX.

Model ten zajął w moim hangarze miejsce ToTo-15.

ACROMASTER - MPX
  ACROMASTER- opis i moja recenzja
ACROMASTER - MPX

PARK MASTER PRO firmy MULTIPLEX.

Pełen FUN i zabawa w powietrzu.
Postanowiłem swoje doświadczenia halowe wypróbować w warunkach nie halowych.
Miał ku temu wczesniej służyć ACROMASTER ,
Jednak ten model wydaje mi się bardziej do tego celu odpowiedni.

PARK MASTER PRO- opis  

www.motylasty.pl
www.motylasty.pl

MODELE ŚMIGŁOWCÓW - RACZEJ ZABAWKI

Od niedawna zainteresowały mnie modele śmigłowców , przygodę z nimi rozpocząłem od składania na zamówienie śmigłowca Trex 600. Obecnie posiadam na stanie dwa modele, z czego jeden jeszcze nie latał ( Belt-CP ), a drugi ma już za sobą kilka katastrof. Nie wiem jeszcze czy ta forma modelarstwa mnie zainteresuje, narazie badam temat.

 

BELT CP  

Postanowiłem spróbować zabawy z modelami śmigłowców. Moje doświadczenie w tym temacie jest narazie zerowe, nie licząc poskładanego na zamówienie TREXA - 600 CF. Mam za sobą już parę lotów modelem LAMA, która obecnie poddawana jest tuningowi i paru innym przeróbkom ( o czym poniżej ).

LAMA-TOTO  

Model ten to przeróbka fabrycznej Lamy ( Comanche ).
Zdemontowałem w całości kadłub oryginału.
Dorobiłem z laminatu na kopycie depronowym kabinkę. Ogon został zbudowany z plastikowych rurek o średnicy 6 mm.
Podwozie zaadoptowałem z Lamy V3.

HARDCORE HELIK  

Hardcorowa zabawka.
Pomny doświadczeń z innymi helikami postanowiłem wkręcić w zabawę juniora.
Na okoliczność tą zanabyłem na stoisku z zabawkami w pewnym markecie takoż widoczny obok śmigłowiec.
I powiem więcej, śmigłowiec ten lata, lata i to całkiem fajnie.

SKY FUN REVELL  

Kolejny potwór :)
Sky Fun firmy Revell, czyli wyrób modelarski.
Junior dostał na gwiazdkę, czy też coś podobnego, polatałem, pobawiłem się i oddałem synowi.

SKY FUN - parę zdjęć

 

www.motylasty.pl
www.motylasty.pl

SAMOCHODY I INNE

Bycie ojcem skłoniło mnie do zainteresowania się modelami "przygruntowymi". Obecnie na składzie znajduje się jeden model, czy też raczej modelopodobna zabawka.

 

Radline RTX-1 Mini Buggy FANG  

Mini Buggy firmy Radline. Bardzo fajna zabawka dająca przedsmak modelarstwa samochodowego.
Napęd na cztery koła, pistoletowy nadajnik. Pozwoliłem sobie zapodać parę zdjęć tego "modelu".

www.motylasty.pl
www.motylasty.pl

 

.....:::: PROSZĘ - PRZECZYTAJ NIM DO MNIE NAPISZESZ ::::.....

 

Prezentowane powyżej konstrukcje są moją własnością intelektualną. Wykorzystywanie zawartych w tym miejscu informacji w celach komercyjnych jest ściśle zakazane. Wszelkie inne użycie tych materiałów poza budową modelu dla własnych celów wymaga uprzedniej mojej pisemnej zgody.

 

Dokumentację modeli ToTo udostępniam jedynie i tylko w formacie PDF.
Wszelkie prośby o udostępnienie planów w formacie "pod ploter", w formatach DWG, DXF, CDR i innych będę ignorował i nie odpowiadam na maile z takowymi prośbami.
Nie udzielam też porad typu "jakie wyposażenie, czy ten silnik będzie dobry, jaka aparatura etc. i proszę nie kierować do mnie maili z takowymi zapytaniami. Gro tych modeli wielokrotnie było opisywanych na forach modelarskich i tam proszę kierować swe pytania do innych budowniczych i modelarzy.

 

www.motylasty.pl
Jeśli chcesz się ustosunkować słownie, to zapraszam do księgi gości, gdzie możesz pozostawić po sobie ślad.

A   A   www.motylasty.pl


www.motylasty.pl