Moje konstrukcje ToTo - Strona Motylastego : 21.08.2024

Przejdź do treści

MOJE MODELE I KONSTRUKCJE RODZINY TOTO

       Od  paru lat ostro i z pewnym powodzeniem zajmuję się projektowaniem i budową kolejnych modeli samolotów RC głównie z depronu.
Rodzinę tych modeli nazwałem ToTo. Część projektów ujrzała światło dzienne i została z powodzeniem przeze mnie zrealizowana.
Modele te, co napawa mnie pewną dumą spotkały się z zainteresowaniem na modelarskich forach internetowych i za największy sukces
w tym temacie poczytuje sobie opinie modelarzy budujących i latających "moimi" modelami. Cieszy mnie fakt, że nawet na dalekich antypodach ToTo latają po niebie. Modele przedstawiam w kolejności nie mającej niczego wspólnego z chronologią. Protoplastą był ToTo-1, którego pomysł zrodził się w mojej łysej pale w wyniku pewnej dyskusji dotyczącej możliwości zbudowania szybowca z depronu , a później to już jakoś samo poszło. Wszystkie ToTo to moje pomysły, jedynie ToTo-4 i ToTo-13 były wzorowane w zakresie ogólnych proporcji i sylwetki na innych modelach. W przypadku niektórych konstrukcji planów nie zamieściłem, z przyczyn nie dokończenia projektu, rozbicia modelu
w trakcie oblotu,
lub też faktu, że w mojej opinii model nie nadaje się do "sprzedaży innym".




ToTo-0.  To koncepcja modelu dla początkujących.
Małe obciążenie powierzchni, układ górnopłata.
Zbudowany został w dwóch wersjach płata :
bez lotek ( duży wznios ) , z lotkami.
ToTo-1. Powstał w wyniku toczącej się swego czasu na forach internetowych dyskusji na temat możliwości zbudowania
z depronu modelu szybowca ( motoszybowca ). Model został przeze mnie oblatany w obydwu wersjach.
ToTo-2. Powiększony i bardziej zaawansowany model w porównaniu z ToTo-1. Stanowi niejako jego rozwinięcie. O ile ToTo-1 to typowa konstrukcja depronowa, to ten model jest konstrukcją mieszaną. Wzmocniony kadłub o "sztywnym" pokryciu.
ToTo - 3. Górnopłat z napędem pchającym. Model został wyposażony w klapy. Głównym jego zadaniem jest wożenie kamery lub aparatu fotograficznego. Nadaje się do lotów typu FPV.
ToTo - 4. Model powstał "z głowy" bez planów, proporcje wzorowane na Spedzie 400 Acro. Fantastyczny latacz, przy mocniejszym silniku, lub też lżejszym akumulatorze spokojnie
i statecznie wisi na śmigle. Typowy FunFly.
ToTo-5. Motoszybowiec - kadłub laminatowy, wzmocniony rowingiem węglowym, belka ogonowa węglowa. Usterzenie i płat tradycyjne balsowe.  Profil płata RG-15.
Doskonały na zboczu.
ToTo-6. Mikroszybowiec - konstrukcja balsowa z inowacyjnym sterowaniem.
Wzorowany na modelu CROBE.
Fantastyczny na zboczu.
Toto-7. Moja próba budowy elektrycznego trenerka górnopłata. Może on stanowić kolejny krok  po modelu ToTo-0. Udźwig, uniwersalność, to jego najważniejsze cechy. Model ma dość duże wydłużenie płata, dzięki czemu bardzo fajnie szybuje.
ToTo-8. W zamyśle depronowy akrobat o cechach FunFlaya. Sylwetka modelu wzorowana na szkolno-treningowym samolocie PZL-130 Orlik. Całość konstrukcji to kompilacja technik tradycyjnych i depronu. Model nie dokończony.
ToTo-9. Balsowy nie wielki motoszybowiec.
Usterzenie typu T, napęd "dzwonek", śmigło składane CamProp 9 X 5.
W trakcie oblotów kolejno zmianie ulegały :
- statecznik poziomy,
- statecznik pionowy.
ToTo-10. W założeniach miał być szok flajerem do polatania na "dworzu" przy małym wietrze.  Chcąc przedobrzyć w zakresie sztywności, wzmocnień etc zalożenia, niestety mocno rozminęły się z efektem końcowym. Porażka.
ToTo-11. Kolejny mój projekt modelu akrobacyjnego. Model powstał z myślą o bardziej zaawansowanych modelarzach "depronowych". Konstrukcja depronowo - balsowo - sklejkowa. Model w trakcie oblotu uległ rozbiciu, zresztą z mojej winy.
ToTo-12. Przedstawiciel klasy FunFly.
Model w całości wykonany z balsy, sklejki, sosny. Kryty folią. Stanowi powiększoną wersję depronowego modelu TOTO-11 przy zachowaniu wagi tamtego. Lata bardzo stabilnie i majestatycznie.
ToTo-13. Motoszybowiec akrobacyjny klasy FunFly. Konstrukcja tradycyjna balsowo -sklejkowa. Model charakteryzuje sie dużymi powierzchniami stateczników, lotek. Statecznik poziomy płytowy wychylany w zakresie ok 80 stopni w obie strony.
ToTo-14.  Pierwsza kaczka w mojej stajni.
Model lata moim zdaniem rewelacyjnie i daje masę adrenaliny. W trakcie budowy jego koncepcja ulegała kilkukrotnej zmianie
i przebudowie.
ToTo-15. Akrobat na bazie ToTo-11.
Ta sama wielkość, proporcje etc, z tym że w tym przypadku materiałem konstrukcyjnym nie był depron, model w całości został zbudowany z EPP. Elementy modelu zostały wycięte w - www.napolskimniebie.pl
ToTo-16. Mój pierwszy kontakt z profilem lotniczym KFm. Model dla mnie typowo eksperymentalny, z pomocą którego mam zamiar się przekonać jak owe profile się zachowują. Początkowo miał być szybowcem zboczowym, powstał jako motoszybowiec.
ToTo-17. Pierwszy mój model z napędem tunelowym. Stanowi pewien eksperyment zarówno w zakresie zastosowanego napędu, jak i sposobu budowy. Tym razem model powstaje bez planów, budowany "na żywca".
ToTo-18.  Motoszybowiec. Kadłub laminatowy, wzmocniony rowingiem węglowym, belka ogonowa węglowa. Usterzenie i płat tradycyjne balsowe + rowing węglowy. Wysokość, kierunek, klapy, lotki.
ToTo-19. Pomniejszona wersja GWIDONA.
Model powstał wpierw jako "rzutek" celem sprawdzenia geometrii i wyznaczenia środka ciężkości. W końcu dostał napęd, dwa serwa i małego lipola. Cały czas w testach napędu i oczekiwaniu na nowy silniczek.
ToTo-20. Eksperyment w zakresie profilu KFm. Sylwetka mocno inspirowana włoskim modelem szybowca Aclis. Same plany zaś były próbą opanowania programu SketchUp.
Sterowanie to wychylany przedni statecznik wysokości oraz lotki w płatach.
ToTo-21. Kolejny eksperyment w zakresie profilu KFm. Do budowy zainspirowały mnie relacje modelarzy budujących ToTo-1 z zastosowaniem płata opartego o ten własnie profil. Usterzenie typu T.
ToTo-22. Eksperyment myślowy.
Model istnieje w planach, ma to być mały pylon - motoszybowiec o rozpiętości około 1200 mm. Kadłub laminat + rurka węglowa. Usterzenie pływające.
ToTo-23. Latający naleśnik. To kolejny eksperyment w zakresie nietypowego układu. Bezpośrednią inspiracją był widziany
na youtubie model The Bat, dodatkowo fajnie to się komponuje
z moim logo.
ToTo-24 ( III 2016 ) Moja pierwsza konstrukcja modelu halowego. Mój pierwszy deproniak z białego depronu, a nie podkładów czy też innego zielonego paskudztwa. Wiele mnie nauczył.
ToTo-25.  Drugie moje podejście do konstrukcji modelu halowego. W założeniach model lżejszy od poprzednika, poprawiona zwrotność jeśli chodzi o ster kierunku. Wyposażenie to samo co w ToTo-24.
ToTo-26. Trzecia halówka w mojej stajni.
Powstał na bazie doświadczeń dwóch poprzednich modeli. Poprawiona zwrotność w stosunku do ToTo-25. Równy w lataniu. Chyba wiem już o co chodzi z tą halą :)
ToTo-27. Czwarty model halowy własnej konstrukcji.
Model znacznie różniący się od poprzednich. Nie spełnił jednak zakładanych w nim oczekiwań.
ToTo-28 ( IV 2017 ). Piąta halówka w mojej stajni.
Model mocno inspirowany  Arrowem V.3 P.Donatasa. Sprawdzony wzór pokazał swój pazur w locie.
ToTo-29. ( II 2018 ) Kolejna szósta halówka w mojej stajni.
W
modelu  tym zastosowałem wektorowanie ciągu. Niesamowita zwrotność w stosunku do innych modeli.
ToTo-30. Siódmy model mojej konstrukcji. Bardzo poprawnie lata i daje masę frajdy. Bardzo duża powierzchnia lotek.
Usztywnione płetwami lotki.
ToTo-31. Kolejna konstrukcja. W modelu tym zastosowałem kilka elementów drukowanych na drukarce 3D. Model bardzo poprawny w locie.

Prezentowane powyżej konstrukcje są moją własnością intelektualną. Wykorzystywanie zawartych w tym miejscu informacji w celach komercyjnych jest ściśle zakazane.  Wszelkie inne użycie tych materiałów poza budową modelu dla własnych celów wymaga uprzedniej mojej pisemnej zgody. Dokumentację modeli ToTo udostępniam jedynie i tylko w formacie PDF. Wszelkie prośby o udostępnienie planów w formacie "pod ploter", w formatach DWG, DXF, CDR i innych będę ignorował i nie odpowiadam na maile z takowymi prośbami.  
Nie udzielam też porad typu "jakie wyposażenie, czy ten silnik będzie dobry, jaka aparatura etc. Proszę nie kierować do mnie maili z takowymi zapytaniami. Gro tych modeli wielokrotnie było opisywanych na forach modelarskich i tam proszę kierować swe pytania do innych budowniczych i modelarzy.

Prezentowane tu obrazki, fotografie i teksty są mojego autorstwa, no chyba, że podałem inaczej. Kopyrnity rajt ( C ), a co ?
Podpinanie się pod nie, kopiowanie i używanie w niecnych ( zarobkowych ) celach jest czystej miary ................... i tak to będę nazywał.
Moje media:Blog modelarski, Facebook, Youtube, kliknij na ikonę powyżej.
Blog modelarski, Facebook, Youtube, kliknij na ikonę powyżej.
Wróć do spisu treści