TOTO-0 - MODEL DLA POCZĄTKUJĄCYCH
ZAŁOŻENIA WSTĘPNE, OPIS BUDOWY MODELU.
Od jakiegoś czasu męczyła mnie "myślowo" idea skonstruowania modelu RC dla zupełnie początkujących. Budowa modelu poprzedzona została na forum pfmrc dyskusją o „potrzebności” całego przedsięwzięcia i takoż na podstawie wniosków wypływających z wniosków dyskusji przystąpiłem do konstruowania Tota-0. Jako że model ma być dla ‘żółtodziobów” starałem się wyeliminować wszelakiej maści ekstrawagancje, co się da uprościć. Całość prac oczywiście jest pewnym kompromisem pomiędzy prostotą, kosztem, zasobem warsztatowym i umiejętnościami. W pewnych momentach postaram się przedstawić rozwiązania prostsze i tańsze od proponowanych. Model świadomie został zrobiony bez podwozia, akurat w „pierwszym” modelu moim skromnym zdaniem ten element jest zbyteczny.
Model też został oblatany i sprawdzony w dwóch konfiguracjach i z dwoma napędami. Konfiguracja podstawowa to górnopłat sterowany jedynie wysokością i kierunkiem. W konfiguracji drugiej płat został pozbawiony wzniosu, ale za to zaopatrzony w lotki. W modelu prototypowym nie ustrzegłem się paru błędów konstrukcyjnych, postaram się te błędy przedstawić i zaproponować pewne zmiany w modelu celem ich wyeliminowania. Przystępującym czy też chętnym do budowy modelu polecałbym wpierw dokładne zapoznanie się z instrukcją, kolejnymi krokami budowy i z rysunkami modelu, szczególny nacisk kładąc na dokumentacje fotograficzną, która mam nadzieję wyczerpuje wszystkie aspekty budowy Tota-0. Istotnym jest trzymanie się kolejności w jakiej ja sam budowałem model.
Do budowy modelu potrzebne nam będą podstawowe narzędzia :
- ostry nóż np. nóż do tapet z łamanym ostrzem,
- kostki z papierem ściernym o gradacjach 120 i 240,
- metalowa linijka 100 cm, ekierka
- piłka włośnicowa, pilniki iglaki,
- kombinerki,
- małe imadło,
- płyta montażowa o wymiarach 100 x 40 cm
- szpilki modelarskie ( szpilki krawieckie)
- ściski sprężynowe
Do klejenia proponuje używać następujących klejów :
- SOUDAL D4/B4 – poliuretanowy, daje sztywną i łatwo obrabialną spoinę, doskonale wypełnia wszelkie szpary.
- DRAGON polimerowy
- żywica 5 min np.. przezroczysty POXIPOL
- żywica EPIDIAN + UTWARDZACZ – do wylaminowania mocowania łoża.
Zalecane wyposażenie modelu - najtańsze.
W prototypie zastosowałem :
- silnik Tower Pro 2408-21 "dzwonek" + śmigło GWS 8x4
- regler 25A DYNAM
- serwa mikro ESKY
- odbiornik JetiRex 5 Mpd
- pakiet 2S1P Dualsky 1350 mA.
BUDOWA KADŁUBA MODELU.
Kadłub wykańczamy dowolną techniką, możemy go pomalować farbami do styropianu, okleić taśmami pakowymi, ewentualnie zastosować pokrycie papierowe „na wikol”. Możemy też pozostawić model „goły”, co w przypadku pierwszego modelu obniża jego ciężar i ułatwia wszelkie naprawy. Proponuję w tym przypadku jedynie spód kadłuba zabezpieczyć oklejając go taśmą pakową.
BUDOWA PŁATA MODELU.
Model ten powstał w roku 2008, na przestrzeni lat zbudowany został w bardzo wielu egzemplarzach, nawet trafiłem gdzieś na wersję napędzaną silnikiem spalinowym. Konstrukcja wielokrotnie opisywana na forach modelarskich, na youtubie dostępna jest cała masa filmów poświęconych temu modelowi. Zapraszam do zapoznania się z nimi.
PLUSY UJEMNE :
- model czuły na prawidłowe położenie środka ciężkości
PLUSY DODATNIE :
- prosta i nie skomplikowana konstrukcja
- wybacza drobne błędy w budowie
- uniwersalność konstrukcji
- dobre właściwości lotne
- pozwala na spokojne wożenie się po nieboskłonie i zarazem na akrobację.
GENERALNIE - polecam każdemu, kto chce spróbować swych sił w budowie i co najważniejsze lataniu.